Kauzy

Nejde zdaleka jen o billboardy

30. 01. 2015
Sdílet na Facebooku Tweet

Ve čtvrtek 22. ledna se na zasedání zastupitelstva stala nevídaná věc. Celou galerii pro hosty obsadili aktivisté s transparenty, kteří vyzývali Radu, ať uvede v život Pražské stavební předpisy. Kdo to byl? A co vede tolik lidí k tomu, aby věnovali spoustu času a energie na tak nepřehlédnutelnou demonstraci?

Aktivisté PSP s titulkem

Se zástupcem iniciativy Janem Stáhalou jsme si domluvili schůzku, aby nám vysvětlil, o co vlastně jde.

Stavební předpisy jsou obsáhlý soubor městotvorných norem, které jsou závazné pro všechny stavebníky. Pro celou republiku platí OTP, což jsou Obecné technické požadavky, podle kterých se řídí stavby v každé vesničce a městě. Jenže co je dobré a smysluplné v Dolní Lhotě, vůbec se nehodí pro velkoměsto. Proto byly již od 19.století pro Prahu tyto požadavky upraveny do podoby OTP-P. Ty platily do loňska a pro Prahu byly daleko vhodnější než "obyčejné" OTP.

Jenže architekti již mnoho let cítili, že OTP-P jsou zastaralé a ne zcela splňují potřeby velkoměsta, jako je Praha. Proto několik let pracovali, pilovali a dospěli k nejlepšímu řešení, které dostalo název PSP - Pražské stavební předpisy. Jejich primárním cílem je zlepšit kvalitu veřejného prostoru a budování v Praze vůbec.

Co je pro obyvatele Prahy požehnání, to nemusí vyhovovat některým developerům a třeba reklamním společnostem. A tak se stalo, že Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) předpisy z pozice "šéfa" zrušilo. Ponechme stranou důvody a záminky, vysvětleme si následky.

Zrušením totiž nenastal návrat k předchozímu stavu, kdy platily stále ještě rozumné OTP-P, ale do stavu, kdy platí pouze obyčejné OTP (bez "P"). Čili nastal skok stranou, i ty projekty, které vyhovovaly předchozím OTP-P, najednou nevyhovují. Nastavá tím chaos v projektantství a stavebnictví. V Praze nelze stavět, nikdo neví, co platí. Stavební úřady radí měnit datum dokumentace před 30.9.2014. Což je situace, která donutila dost lidí k tomu, že vyšli před Magistrát a část z nich i dovnitř.

Jak z toho ven?

Aktivisté z řad architektů se spojili s právníky a domnívají se, že Praha by měla rozhodnutí MMR oficiálně odmítnout. To povede k tomu, že se věcí přednostně začne zabývat Ústavní soud, který rozhodnutí MMR zruší. Je šance, že do dvou měsíců bude vyřešeno a PSP začnou zase platit. Ve čtvrtek 29.ledna proběhla schůzka aktivistů s primátorkou. A vyzvala je, ať ji s tím aktivisté pomohou. Ale proklamací už bylo dost, teď je čas konat!

Proč k tomu došlo ?

Když se v loňském létě začalo schylovat k tomu, že MMR shodí PSP jako celek, rozhodlo zastupitelstvo, že Rada má PSP jen pozastavit, čímž by platily OTP-P, ale Rada hlavního města tento požadavek zastupitelů z nepochopitelných důvodů nesplnila.
O těch důvodech můžeme jen spekulovat. Jednou z teorií je známá "billboardová lobby", které se tím otevřela možnost zaplavit Prahu billboardy. Babišovci dostaly od Bigboardu, vlastněného J&T před volbami řadu exkluzívních ploch. Ministryně na MMR je Šlechtová, je z hnutí ANO...

Mohou zde být ale i další zájmy mocných developerů, jde o miliardy. V každém případě se architekti shodují, že důvody, proč to MMR smetlo, jsou nedostatečně vyargumentované. Kdyby byla vůle, PSP by mohly dávno platit. Fakt je, že jak MMR, tak Magistrát jsou zcela v rukou vládního hnutí ANO, to nese za současnou šlamastyku plnou zodpovědnost.


O problému PSP psal už 21.12.2014 pirátský zastupitel Jakub Michálek.


Sdílet na Facebooku Tweet

Autor: Roj

Štítky: #architektura #Praha #stavebnictví

Facebook Pirátské listy Twitter Pirátské listy Redakce Pirátských listů Česká pirátská strana
Redakce | Kontakt | Piráti | Facebook | Twitter | RSS články | RSS aktuality

Copyleft Pirátské listy. Publikování nebo další šíření obsahu serveru Pirátské listy je umožněno i bez písemného souhlasu. Všechna práva vyhlazena.