Archiv

Autoři nezávislí na OSA slaví výročí

27. 01. 2015 | 1 komentářů
Sdílet na Facebooku Tweet

Oslava výročí desetiletého trvání Svazu nezávislých autorů (SNA) proběhne v úterý 27. ledna 2015 v pražském klubu Cross. Na programu jsou vystoupení DJ´s, autorská čtení a ve spolupráci s Iuridicum Remedium, o. s. i přednáška o licencích Creative Commons 4.0.

sna_header

Svaz nezávislých autorů vznikl v roce 2004 jako sebeobrana nezávislých umělců před ataky kolektivních správců autorských práv (OSA a dalších). Popotahování za údajné porušování autorských práv bylo součástí širšího tažení proti akcím typu technoparty. Právě v roce 2004 vzrůstal represivní přístup policie proti každoroční největší akci freetekno komunity Czechtek, současně gradovala kampaň českých úřadů i politických aktérů proti této hudební subkultuře. Vznik SNA byl jednou z reakcí na tento institucionální tlak. Podstatná část členů SNA se proto rekrutovala právě z této subkultury.

Těší nás, že stále existují autoři, pro které je hlavní především svobodná tvorba a byznys je až na druhém nebo třetím místě. Díky tomu se může rozvíjet myšlenka vycházející z freetekno subkultury,“ uvádí k výročí organizace předsedkyně Tereza Turková. „Výročí deseti let je pro nás také výzvou a impulsem pro nové aktivity, které budeme probírat se členy na setkání v polovině února letošního roku. První úkolem bude spustit nový komunitní web,“ dodává.

Členství ve svazu je zdarma, členství u autora jasně vymezuje, že nechce být zastupován kolektivním správcem autorských práv. V případě, že hraje pouze vlastní tvorbu, za něj nemusí pořadatel platit žádné poplatky ani vyplňovat ohlášky. Svaz proto sdružuje i pořadatele akcí či majitelé podniků, ve kterých se konají kulturní akce a kteří preferují volnou dohodu s umělci bez prostředníků a třetích stran.

Aktivity svazu podpořila v letošním roce i Česká pirátská strana. Z participativního rozpočtu financovala tisk propagačního materiálu s přihláškou pro nové členy svazu.

Členem SNA jsem od jeho počátků, kdy jsme museli řešit výpalné vymahačům OSA i na nekomerčních akcích (DIY), kde se prokazatelně hudba zastupovaných umělců neprodukuje. Členství v SNA je jasný vzkaz podobným státem garantovaným monopolům na kulturu: Nás nezastupujete! Jsem rád, že Piráti mohli tuto aktivitu podpořit", říká bývalý předseda Pirátské strany Ivan Bartoš.

SNA poskytlo v prvních letech účinnou obranu několika desítkám autorů a přinutilo vymahače kolektivních správců ustoupit. V následujících letech jedním z iniciátorů zavedení licencí Creative Commons do českého právního řádu. V roce 2009 se prostřednictvím přípravného výboru podílelo na vzniku České pirátské strany.

Bitva o autorská práva však pokračuje, stále se vyskytují případy, kdy se zástupci správců pokoušejí pod různými záminkami vybrat své „výpalné“ i za nezastupované autory. I tyto neustávající pokusy ukazují, že existence SNA má stále svůj smysl,“ konstatuje předsedkyně Tereza Turková.

Program benefičního večera k vyročí SNA:

Kavárna klubu Cross http://www.crossclub.cz/cs/

Autorská čtení (start 18:00)

Michal Talo - http://www.michaltalo.cz/
Lukáš Vavřečka - http://www.lukasvavrecka.cz/
Přemysl Krejčík
Zee Murová - http://www.spatnapoezie.blog.cz/

Přednáška na téma: Licence Creative Commons 4.0 a jejich využití v praxi  (start 19:30)
přednášející: Mgr. et Mgr. Vobořil Jan http://iure.org/
(co se mění v nové verzi licencí, jak se licence užívají, příklady)

1. stage: Radio23

PATHER, TROX, MGL (AKA)
SCIFI, VEEHELL (STRAHOV)
IZSTVY (KOMATSU)
CROME

2. stage Prag:Matics Crew

PapaRasty, Satiwa, Sensei, Smarty, SVAT, S-BisH
 


Sdílet na Facebooku Tweet

Autor: SNA

Štítky: #Bartoš #cc #svazautoru

Související články

Zobrazit diskusi
Facebook Pirátské listy Twitter Pirátské listy Redakce Pirátských listů Česká pirátská strana
Redakce | Kontakt | Piráti | Facebook | Twitter | RSS články | RSS aktuality

Copyleft Pirátské listy. Publikování nebo další šíření obsahu serveru Pirátské listy je umožněno i bez písemného souhlasu. Všechna práva vyhlazena.