Archiv

Islandská pirátská poslankyně Birgitta Jónsdóttir bude v Praze hovořit o svobodě médií a Internetu

17. 01. 2015
Sdílet na Facebooku Tweet

Dne 24. ledna navštíví Prahu poslankyně islanského parlamentu Althing za Pirátskou stranu, Birgitta Jónsdóttir. V Pirátském centru v Praze na Žižkově (Řehořova 19, od 14:00) bude mít přednášku na téma svobody médií a Internetu. Následující den potom vystoupí v Galerii DOX, která ji do Prahy pozvala.

Birgitta Jónsdóttir

Island. Drsná země na severu Evropy, ostrov uprostřed Atlantského oceánu, kde letní teploty málokdy převýší patnáct stupňů. Přímořské klima ovšem zjevně svědčí Pirátům, a tak i proto mají na Islandu svojí Pirátskou stranu. A ne zrovna takovou, o které by nebylo slyšet. Jedna ze tří Pirátských zástupců v islanském parlamentu Althing se angažuje v celé řadě organizací a hnutí, které mají vazby na různé procesy občanské společnosti na Islandu.

Po vypuknutí ekonomické krize v závěru minulé dekády byl Island, vzdálená země ohně, lávy a ledu ostřesen hospodářskou nestabilitou a různými tlaky, které rozhořčily společnost. Nesouhlas s politikou velkých stran, které Islandu tradičně vládly a které nedokázaly finanční problémy země v závěru minulého desetiletí vyřešit, vedl k růstu podpory početných občanských iniciativ a spolků. Jedním z nich bylo i Hnutí občanů, v jehož čele stála Birgitte Jónsdóttir. Cíl hnutí byl prostý - nabídnout alternativu k zavedeným stranám, držícím striktní pravo-levé dogmatické vidění. Ve volbách do islandského národního parlamentu získalo hnutí jeden mandát, který připadl jeho předsedkyni. Hnutí se postupně transformovalo v Pirátskou stranu Islandu.

Politická práce Birgitty se soustředí na stejné cíle, kterým se věnovala i v minulosti: Boj za svobodu médií, reformu legislativy, která se týká Internetu a demokratizaci společnosti do takové míry, aby se Island mohl stát modelovým příkladem pro zbytek světa. Birgitte byla v minulosti také mluvčí projektu WikiLeaks a je předsedkyní organizace Modern Media Institute. Její zájem bojovat za svobodu informací lze asi nejlépe ilustrovat odhalením chyb americké armády během kampaní v Iráku a v Afghanistánu. Kontroverzní video "Collateral murder", které ukazuje vraždy civilistů v Iráku a podobná videa, která byla natočena v Afghanistánu, patří mezi ně.

Není asi nutné připomínat, že v roce 2011 si zažádalo americké ministersto spravedlnosti informace od Twitteru týkající se všeho, co Birgitta odtweetovala za uplynulých několik let. Dopis islandská poslankyně zveřejnila. Následovalo jisté diplomatické napětí mezi Islandem a Spojenými státy. 

Přednáška Birgitte Jónsdóttir v sobotních odpoledních hodinách bude doplněna diskuzí. Poté budou následovat workshopy, které se protáhnou až zhruba do šesté hodiny večer a den zakončí afterparty. V neděli 25. 1. tu bude také možnost potkat Birgittu Jónsdóttir na panelové diskuzi v centru DOX.

Jednoduše shrnuto: Do Pirátského centra určitě přijďte. Budete mít jedinečnou příležitost vyslechnout si přednášku pirátské poslankyně ze vzdáleného Islandu, prodiskutovat s ní aktuální záležitosti ohledně problematiky svobody médií a internetu a večer s ní klidně zajít na pivo. Pozor přednáška bude pravděpodobně v angličtině a v tuto chvíli nemůžeme garantovat přítomnost tlumočník

Program Birgitty v Česku:

24. ledna, 14:00, Pirátské centrum, Řehořova 19, Praha
Birgitta Jónsdóttir: Free Internet and Freedom of Press
Facebooková událost: https://www.facebook.com/events/1535851380020531
Kontakt: Mikuláš Ferjenčík, mikulas.ferjencik@pirati.cz, 737 943 770

25. ledna, 16:00, Gelerie DOX
Tvorba ústavy na Islandu a v ČR
Birgitta Jónsdóttir – spoluzakladatelka Pirátské strany na Islandu a International Modern Media Institute.
Hana Marvanová – Vraťte nám stát
Jiří Přibáň – University of Cardiff Jeroným Tejc – předseda ústavně-právního výboru Sněmovny ČR
Jeroným Tejc – předseda ústavně-právního výboru Sněmovny ČR
Více: http://www.dox.cz/cs/doprovodne-akce/cafe-liberte-tvorba-ustavy-a-na-islandu-a-v-cr

Sdílet na Facebooku Tweet

Autor: Jan Loužek

Štítky: #Birgitta Jónsdóttir #Island #Piráti

Zobrazit diskusi
Facebook Pirátské listy Twitter Pirátské listy Redakce Pirátských listů Česká pirátská strana
Redakce | Kontakt | Piráti | Facebook | Twitter | RSS články | RSS aktuality

Copyleft Pirátské listy. Publikování nebo další šíření obsahu serveru Pirátské listy je umožněno i bez písemného souhlasu. Všechna práva vyhlazena.