Svět

Plány Pirátské europoslankyně pro reformu copyrightu

15. 12. 2014
Sdílet na Facebooku Tweet

Jaké změny v autorských právech a technologických záležitostech plánuje Julia Reda, členka Pirátské Strany v Evropském Parlamentu?

Julia Reda

"Chci zrevidovat Evropská autorská práva. To je pro mě nejdůležitější věc."

Podle Julie Redy, jediné členky Pirátské Strany v Evropském Parlamentu, nejde stávající směrnice EU o autorských právech z roku 2001 dohromady se současným světem provázaným s Internetem.

"Díky Internetu už autorská práva nejsou teritoriálně vymezenou komerční záležitostí," řekla nedávno v Berlíně nad šálkem kávy.

"Stávající systém nám brání v tom, abychom spolu hovořili přes hranice, brání nám ve sdílení kultur."

Počáteční frustrace

Reda, které je pouhých 28 let, začala v politice brzy. Když jí bylo 16, vstoupila do německé progresivní Sociálně Demokratické Strany (SPD), ale brzy ji začalo frustrovat, že nemohla ovlivnit směřování strany jakýmkoliv konstruktivním způsobem. Vzpoomíná si na pocit, že byla využívána. "Když vstoupíte do strany, nejspíš vás někde postaví na pódium a řeknou "Koukejte, máme ve straně také mladé ženy"," řekla.

"Jenže ve skutečnosti vlastně nestojí o to, abyste zkoušeli aktivně ovlivňovat jejich politiku."

Odešla z SPD poté, co strana podpořila zákon pro blokování Internetu - takzvaný Zugangserschwerungsgesetz, neboli 'zákon o omezení přístupu' - jehož smyslem mělo být vymýcení dětské pornografie, ale rovněž umožnil zablokování stránek, které byly označeny jako "pohoršující".

"Bylo to pro mě prostě nepřijatelné, protože neobhajovali svůj postoj žádnými na faktech založenými argumenty, nebo s ohledem na podpůrnou technologii, hájili to jako strategické rozhodnutí s ohledem na tehdejší politickou situaci v Německu," řekla Reda.

"Tohle pro mně nebyla cesta, jak dělat politiku."

V roce 2009 Reda vstoupila do Frankfurtské sekce Německé Pirátské Strany, což tehdy bylo vznikající hnutí, orientované na ochranu osobních údajů,  a zaměřené na reformu autorských práv, kromě dalších témat. Zjistila, že mohla skutečně něco ovlivnit, částečně díky Piráty používaným online systémům "tekuté demokracie", díky němuž členové strany můžou buď přímo ovlivňovat pro ně důležitá témata, nebo delegovat svoje hlasy jiným, pokud je dané téma nezajímá, nebo nemají čas.

"Prostě to nestálo naprosto žádné úsilí zapojit se do rozhodovacího procesu strany," řekla.

V té době se začala Pirátská strana rozjíždět na Evropské úrovni. Hnutí vzniklo v roce 2006 ve Švédsku, a do roku 2009 byly Pirátské strany v Rakousku, České republice, Irsku, Holandsku a Polsku, a v dalších zemích. V roce 2009 byli dva členové Švédské Pirátské strany, Christian Engström a Amelie Andersdotterová, zvoleni do Evropského Parlamentu. Reda byla na stáži u Andersdotterové, když Parlament zvažoval, že podepíše Obchodní dohodu proti padělatelství (Anti-Counterfeiting Trade Agreement, ACTA), kde hrozilo omezení soukromí; kritici tvrdili, že návrh byl zcestný, a potlačil by svobodu slova na Internetu.

"Organizovala jsem demonstrace proti ACTA v Německu", řekla Reda "a považovala jsem proto spolupráci za opravdu jedinečnou příležitost".

"Měla jsem štestí, že jsem byla v Parlamentu, když byla ACTA odmítnuta. Tehdy jsem se také rozhodla do Parlamentu kandidovat."

Reda tento rok zahájila své vlastní funkční období v Parlamentu.

Pětiletý plán.

Příštích pět let v Parlamentu bude znamenat proměnu prostředí pro technologie, s ohledem na smíchanou Komisi Jean-Claude Junckera. Zatímco v minulém období na technologie dohlížel jen jeden komisař, Junckerova Komise bude mít dva - Günthera Oettingera z Německa, a Andruse Asipa, bývalého Estonského ministerského předsedu.

Redě se už podařilo ovlivnit technologickou agendu Komise. Když byli noví komisaři "grilováni" Parlamentem, Reda navrhla, aby odpovídali na otázky veřejnosti na Twitteru. Ansip souhlasil, a otázky a jeho odpovědi můžete najít pomocí hashtagu #AskAnsip - Oettinger sice souhlasil, ale pak vycouval.

"Nemyslím, že pochopil, na co přistoupil," řekla Reda, a poznamenala, že ve svých vstupech Oetinger neprokázal "moc všeobecných technických znalostí".

Kromě copyrightu vidí Reda i další technologické výzvy, jimž by EU měla čelit v průběhu příštích pěti let. Síťová neutralita, například; v předchozím funkčním období Parlament navrhl silnou sestavu regulací síťové neutrality, které by měly zamezit tomu, aby poskytovatelé připojení upřednostňovaly určité přenosy na Internetu. V tuto chvíli musí Komise vyjednávat s Radou Evropské Unie - legislativním sborem, který reprezentuje vlády členských států - aby vytvořila soubor zákonů pro síťovou neutralitu, se kterou by byli všichni spokojeni. Bohužel si Reda není jista, jakým směrem se bude jednání ubírat.

"V tuto chvíli nevidíme velký pohyb," řekla Reda. "Myslím, že by k tomu měl parlament zaujmout nějaký postoj. Ale pan Oettinger ve svém slyšení bohužel nepůsobil dojmem, že by chtěl nějak hájit postoj Parlamentu."

"Jsem si celkem dost jistá, že Rada se pokusí o nějaké změny, a v tom případě budeme potřebovat velkou většinu v Parlamentu, abychom to prosadili. To je i můj záměr, a doufám, že sehraju velkou roli v obraně postoje Parlamentu proti národním vládám."

Obecněji chce Reda dosáhnout toho, aby byla Pirátská Strana víc, než jen okrajová strana v Parlamentu. Jedním z důsledků je snaha používat prostředky "tekuté demokracie" v její parlamentní práci v Bruselu. Díky tomu by měla dokázat změřit míru souhlasu napříč všemi různými Evropskými Pirátskými stranami, což jí může dodat informace pro její hlasování a její činnost v Parlamentu.

Každopádně, i když se tyto nástroje osvědčily v Pirátské Straně, která je tvořena technicky zaměřenými a zapálenými členy, Reda si nemyslí, že tekutá demokracie - která je odkázána na dobrovolníky, aby fungovala - někdy nahradí parlamentní rozhodovací proces EU, protože ten je ovlivňován lobbyisty.

Potřebujete lidi, aby to dělali na plný úvazek. Cítím, že pokud se to (rozhodovací proces) pokusíte úplně předat dobrovolníkům, byla by to velká strukturální výhoda pro firmy, nebo jiné organizace, které dokážou zaplatit lidem, aby tohle dělali," řekla.

Sdílet na Facebooku Tweet

Autor: Michael Filtz, přeložil Daniel Palivec

Štítky: #copyright

Facebook Pirátské listy Twitter Pirátské listy Redakce Pirátských listů Česká pirátská strana
Redakce | Kontakt | Piráti | Facebook | Twitter | RSS články | RSS aktuality

Copyleft Pirátské listy. Publikování nebo další šíření obsahu serveru Pirátské listy je umožněno i bez písemného souhlasu. Všechna práva vyhlazena.