Archiv

Libor Michálek opustil senátní klub KDU-ČSL

27. 07. 2014
Sdílet na Facebooku Tweet

Senátor Libor Michálek, nominovaný do voleb Pirátskou stranou a zvolený jako nezávislý kandidát koalice Pirátů, Zelených a KDU-ČSL po dvou letech opustil senátní klub KDU-ČSL a nezávislých. Vedla ho k tomu minimální aktivita lidoveckých členů klubu v předkládání protikorupčních zákonů. 

Libor Michálek

Libor Michálek k vystoupení z klubu sdělil: "ke dni 31.7. ukončuji členství v senátorském klubu KDU – ČSL a nezávislí. Důvodem je zejména skutečnost, že nebyly ostatními členy klubu předkládány návrhy zákonů směřující k naplnění prohlášení v příloze."

Důvod proč Libor Michálek do klubu vstoupil byla snaha získat širší podporu pro svůjvolební program. Jeho velkou většinu prosadil do programového prohlášení klubu. 

Prohlášení členů Klubu pro obnovu demokracie – KDU-ČSL a nezávislí

  • My, členové „Klubu pro obnovu demokracie – KDU-ČSL a nezávislí“ se zasadíme o změny legislativy přispívající k vnímání České republiky jako právního státu, který vychází z tradičních evropských hodnot, opírá se o občanskou společnost, respektuje a chrání lidskou důstojnost a důsledně potírá nežádoucí společenské jevy.
  • Jsme přesvědčeni, že právní řád má chránit slabší a zranitelnější a musí umožňovat efektivní postih těch, kteří se hodlají obohacovat na úkor společnosti. Exekuce potřebují ochranná pravidla, spotřebitelské úvěry nemohou připomínat lichvu a zákony v oblasti ochrany životního prostředí nemohou nahrávat sektorovým lobby. 
  • Budeme prosazovat, aby se povinnost spravovat svěřený majetek s péčí řádného hospodáře vztahovala na všechny veřejně činné osoby, které v rámci exekutivy rozhodují o nakládání s veřejnými prostředky, což umožní trestně je stíhat a žádat případné náhrady škody.
  • Nezávislost justice či státních zastupitelství nesmí být synonymem pro neodpovědné rozhodování soudců nebo státních zástupců. V této souvislosti hodláme podpořit zpřísnění kárných opatření a rozšíření okruhu osob oprávněných podat kárné žaloby.
  • Podporujeme posílení prvků přímé demokracie, a to jak přímou volbu, tak případné odvolání starostů, primátorů nebo hejtmanů.
  • Podporujeme zavedení majetkových přiznání a zdanění kapitálu, jehož původ nebude podložen přiznanými příjmy nebo růstem hodnoty majetku.
  • Budeme bojovat za to, aby základní zdravotní péče nebyla omezována nebo nadbytečně zpoplatňována. Jsme připraveni domáhat se u Ústavního soudu zrušení těch částí zákonů, které by neodpovídaly Listině základních práv a svobod.
  • Budeme prosazovat zachování a rozšiřování práv občanů na informace, a to i v případě firem ovládaných státní správou nebo samosprávou. Zapojení občanů do rozhodování chceme posílit zjednodušením podmínek pro konání místních, krajských či obecných referend. 
  • Při své práci chceme podporovat rozvoj občanské společnosti a stabilizovat financování neziskových organizací, které působí zvláště v sociální oblasti. 
  • Při další integraci České republiky v rámci Evropské unie budeme pečlivě zvažovat výhody a případná rizika. Budou-li se změnami legislativy spojeny významné finanční závazky, budeme dbát na to, aby přijetí změn předcházela podrobná veřejná diskuse. 

Podpisem programového prohlášení bohužel veškerá zákonodárná iniciativa velké většiny klubu skončila. Libor Michálek, byl z klubu za celé dva roky jediný, kdo předložil nějaký protikorupční zákon. Konkrétně novelu zákona o svobodném přístupu k informacím

Liborovi nyní došla trpělivost a rozhodl se klub opustit. Doufejme, že po říjnových volbách v senátu přibude dost nezávislých osobností, se kterými bude možné vytvořit klub, který bude dávat smysl. V tuhle chvíli, je Libor Michálek spolu s Eliškou Wágnerovou dost jako kůl v plotě. 

Libor Michálek v sobotu vystoupí na zasedání Celostátního fóra Pirátů v Praze

Sdílet na Facebooku Tweet

Autor: Mikuláš Ferjenčík

Štítky: #KDU-ČSL #Libor Michálek #Piráti #senát

Zobrazit diskusi
Facebook Pirátské listy Twitter Pirátské listy Redakce Pirátských listů Česká pirátská strana
Redakce | Kontakt | Piráti | Facebook | Twitter | RSS články | RSS aktuality

Copyleft Pirátské listy. Publikování nebo další šíření obsahu serveru Pirátské listy je umožněno i bez písemného souhlasu. Všechna práva vyhlazena.