Komentáře

Proč jsem opustil Facebook aneb sdílíte víc, než si myslíte

21. 07. 2014 | 6 komentářů
Sdílet na Facebooku Tweet

Přinášíme překlad článku, kde jeden z časných uživatelů Facebooku reflektuje vývoj této sítě,  přístup Facebooku k ochraně soukromí a píše, proč s ní seknul.

Facebook

Facebook byl skvělý nástroj. Bohužel už není a nikdy nebude.

Mezi svými známými jsem byl první, kdo si založil profil na Facebooku a to už v roce 2007, kdy se sociální sítě teprve začínaly prosazovat. Používal jsem Facebook k znovunavázání starých kontaktů - s přáteli, příbuznými, spolužáky. V té době se Facebook používal k nalezení lidí, se kterými jste ztratili kontakt. Podařilo se mi přes něj zorganizovat mnoho různých srazů, byl to skvělý nástroj. Používal jsem jej každý den, téměř každou hodinu, prostě často.

Zúčastnili byste se psychologického experimentu bez svolení?

S postupem času se pro mě účel Facebooku změnil. Lidé začali sdílet enormní množství fotek - fotky dětí každý měsíc, exotických sportů o dovolené, drahých věci, co si pořídili, celebrit, které potkali. Stal se z toho velký odpadkový koš s informacemi, které mě nezajímají a o kterých ani nechci vědet.

Pak je zde News feed - vybrané příspěvky, které se nám zobrazují - (zde je odkaz na zprávu o kontroverzním experimentu, který Facobook provedl s použitím news feedu). Jsem bombardován spoustou reklam ze stránek, které „se mi líbí", a odkazů, na které jsem kliknul (i mimo Facebook). Navíc, pokud máte Facebook na svém telefonu, svádí to neustále si kontrolovat, zda nemáte nové zprávy. Máte tendenci tu a tam krátce odpovědět. Dostáváte se do nekonečné smyčky kontrolování, čekání a odpovídání.

Odeslat zprávu sice zabere pokaždé jen pár vteřin, ale v součtu jsem zjistil, že ztrácím několik hodin denně aktivitami na Facebooku. Tyto rychlé zprávy pak vedly k mohutnému vzestupu WhatsApp a následné akvizici tohoto startupu Facebookem, jelikož tyto služby k sobě prostě patří.

Svěříte hackerovi* ochranu svých dat?

Kritické místo je pro mě problém soukromí na Facebooku, který nebudu rozvádět do podrobností, protože většina z vás již je dobře obeznámena s tím, jak jsou Vaše fotografie nebo fotografie, kde jste zobrazení zpřístupněny veřejnosti bez Vašeho souhlasu. Jakožto odborník na technologie, pracující ve společnostech nakládajících s velkým množstvím vysoce citlivých a soukromých informací vím, jak důležité je chránit data svých zákazníků.

Proti Marku Zuckerbergovi, zakladateli Facebooku, osobně nic nemám. Naopak, obdivuji filantropický počin Zuckerberga a jeho ženy, když dali miliony dolarů na školy v Kalifornii a New Jersey ve Spojených státech. I když jde o milionáře, stejně je to ušlechtilý počin. Je však nutné si uvědomit, že Mark je už od studií na Harvardu duší 100% hacker - programátor, který si libuje v prozkoumávání kódu a jeho různém upravování. Já nemám sebemenší zájem předávat své osobní údaje člověku, který je až po uši v možnostech programování, jen proto, aby následně najal tým dalších ajťáků a prodal mé údaje inzerentům.

Jen to, že si Facebook opatřil vaše osobní údaje, by nemělo znamenat, že by si s těmito údaji a dalšími soukromými informacemi, měl právo dělat cokoli. Jako ochrana před vytěžením dat ze strany Facebooku nestačí jen si zamknout profil a nastavit vše jako "soukromé"

"Je velmi důležité, aby si lidé uvědomili, že už existují počítačové techniky, které odhalí mnoho informací, o kterých ani sami nevíte, že je sdílíte." Jennifer Golbecková

Nedávno dva prednášející TEDu, informatička Jennifer Golbecková a ekonom zabývající se hodnotou soukromí Alesandro Acquisti, ukázali, že na Internetu sdílíme mnohem více, než si myslíme. Informace, které jste už jednou nasdíleli můžou být jednou použity proti Vám, bez ohledu na Váš souhlas - ať už zákonným nebo nezákonným způsobem. Když něco sdílíte na Internetu, prakticky se vzdáváte práva k tomuto obsahu. Každá stránka naše data do nějaké míry využívá, ale Facebook si v tomto počíná mnohem tajnůstkářstěji a agresivněji nežli ostatní sociální sítě.

Facebook nakládá s uživateli jako s produkty, ne jako se zákazníky. Zákazníci Facebooku jsou inzerenti a marketéři, kteří se snaží nám vnutit své zboží nebo služby.

Proto jsem si odstranil profil na Facebooku, kompletně a na vždy.

Podotýkám, že sociální média žeru a často používám LinkedIn, Twitter a Wordpress abych se svými followery („sledujícími") sdílel užitečné, zasvěcené a smysluplné články a myšlenky. Věřím, že Internet je mocný nástroj, díky kterému můžeme být více informovaní a díky tomu i inovativnější. Správné nástroje nám dávají netušenou moc. Je načase, abyste Vy a vaši blízcí přehodnotili, kolik času trávíte na nejpopulárnější sociální síti.

Chris Chan je v současnosti Projektový manažer/Poradce klientů v Inova Software v NYC. Můžete jej následovat na Twitteru @ChrisChanAtWork

Zdroj: https://www.linkedin.com/today/post/article/20140709173931-11228988-why-i-quit-facebook-and-we-are-sharing-much-more-than-you-think

* Pozor v tomto případě termín hacker neoznačuje lamače hesel, ale příslušníka programátorské subkultury (viz http://en.wikipedia.org/wiki/Hacker_%28programmer_subculture%29 )

Sdílet na Facebooku Tweet

Autor: Chris Chan, přeložil Alexandr Mansurov

Štítky: #Facebook #Sociální sítě #Soukromí

Zobrazit diskusi
Facebook Pirátské listy Twitter Pirátské listy Redakce Pirátských listů Česká pirátská strana
Redakce | Kontakt | Piráti | Facebook | Twitter | RSS články | RSS aktuality

Copyleft Pirátské listy. Publikování nebo další šíření obsahu serveru Pirátské listy je umožněno i bez písemného souhlasu. Všechna práva vyhlazena.