Svět

Pirátka v europarlamentu se zaměří na společenské důsledky digitální revoluce

04. 07. 2014 | 1 komentářů
Sdílet na Facebooku Tweet

Pirátská strana je možná oslabena, nikoliv však poražena. Nová europoslankyně Julia Reda hovoří s the Parliament Magazine o budoucnosti Evropských Pirátů.

Julia Reda

I přes to, že zákonodárná moc označila smlouvu ACTA a skandály okolo Prism/NSA jako hlavní agendu Evropského parlamentu, Pirátská strana ztratila dva ze svých zástupců v nedávných Eurovolbách. Nicméně, strana získala jedno křeslo v Německu pro mladou Julii Redu, se kterou jsme se ve Štrasburku setkali, abychom se od ní dozvěděli více.

"Problém, okolo kterého Pirátské strany vznikly, je opravdu reforma autorského zákona. Na jednotném Evropském trhu je potřeba, aby lidé mohli doopravdy šířit kulturu přes hranice," vysvětluje Reda. "Když se bavím s lidmi, například z Rakouska, tak tam mají velice odlišný systém médií, kde dokonce většina veřejně vytvořeného obsahu není lidem k dispozici online. Proto je pro nové služby jako je Spotify nebo Netflix složité působit v Evropě, kde máme 28 různých pravidel licencování a 28 různých balíků pravidel a nařízení. Myslím si, že bude pro veřejnost - nejen pro autory, ale také pro vzdělávání - lepší, pokud bude copyright v celé Evropě fungovat stejně. V tomto ohledu jsem velice klasická pirátka, jelikož toto je moje hlavní agenda, ale samozřejmě obecněji bych řekla, že Pirátská strana je strana digitální revoluce, " pokračuje.

"Díváme se na společenské důsledky nových technologií a řešíme otázku jak zajistit, aby měli z nových technologií užitek všichni. Současně se zabýváme i tím, jak technologie použít k tomu, abychom svět zdemokratizovali a zárověň více zpřístupnili vzdělávání."

Nová europoslankyně pokračuje, "Co je významné na mně a také na Pirátské straně je, že máme velkou šanci naplnit s pomocí Internetu koncept Evropské politické strany životem. Bylo velice zajímavé sledovat proces se Spitzenkandidaten (volebních lídrů pro celou EU) - Evropské strany se snaží asociovat se s platformami a tvářemi."

"Ovšem," doplňuje Reda, "pro Pirátskou stranu byl europarlament první parlament, do kterého se kdy dostala a o našich tématech se rozhoduje právě na Evropské úrovni - například o ochraně údajů, správě Internetu, nebo o kopírovacím monopolu."

"Přes Internet máme možnost zapojit pirátské strany z jednotlivých členských zemí EU a to je to, o co se snažím."

Na otázku, jak plánuje naložit se svojí úlohou jediné celoevropské reprezentantky Pirátů odpovídá, "mám dvojjazyčný podcast v němčině a angličtině, kde se ptám na názory na svojí práci všech Pirátů, nejenom těch německých - k jakým skupinám se přidat, jestli volit Junckera za předsedu komise a tak dále. Tyto otázky diskutuji se všemi evropskými piráty, jelikož jsem spíše zástupkyně Evropské Pirátské Strany, než jenom voličů z Německa," vysvětluje.

V pouhých 27 letech, je Reda jedna z nejmladších europoslanců. Když je dotázána na svůj věk odpovídá, "Ano, toto slyším často od starších politiků, kteří říkají, že bych měla mít roky pracovních zkušeností, ideálně několik dětí a odslouženo v armádě a tak dále, ale myslím si, že parlament by měl reprezentovat lidi nejenom z pohledu ideologie, ale také z pohledu pohlaví, věku nebo dalších aspektů - a skutečnost, že jsem ve svých 27 letech jedna z nejmladších ukazuje, že velká část evropské populace pořád není zastoupena. Když se podíváme na problémy jako jsou nezaměstnanost nebo azylová politika, které se hodně dotýkají mladých lidí a dětí, tak tyto záležitosti jsou v Evropě na pořadu dne a myslím si, že mladí lidé by měli mít podíl na legislativním procesu, protože jich se rozhodnutí dotýkají v dlouhodobém horizontu často mnohem více ve srovnání s lidmi, kteří jsou dobře zastoupeni - padesátníci a starší." oponuje Reda.

Závěrem Julie odpovídá na dotaz na své poslání jako celek: "Opravdu se na to těším a jsem zvědavá, jak daleko to dotáhnu, jestli zvládnu vytvořit opravdový Evropský systém online demokracie nebo něco podobného, zda dokážu zapojit všechny naše členy, to je - vedle zákoonodárné práce - něco, o co se chci pokusit v průběhu nadcházejících let.

Redin podcast je k nalezení na www.senficon.eu

Zdroj: https://www.theparliamentmagazine.eu/articles/news/pirate-party-focus-social-consequences-digital-revolution#.U7VHkxtkSFw.twitter

Sdílet na Facebooku Tweet

Autor: Kayleigh Rose Lewis, přeložil Alexandr Mansurov

Štítky: #copyright #eurovolby #Evropský parlament #Julia Reda #kopírovací monopol #Německo #Piratenpartei #Piráti

Zobrazit diskusi
Facebook Pirátské listy Twitter Pirátské listy Redakce Pirátských listů Česká pirátská strana
Redakce | Kontakt | Piráti | Facebook | Twitter | RSS články | RSS aktuality

Copyleft Pirátské listy. Publikování nebo další šíření obsahu serveru Pirátské listy je umožněno i bez písemného souhlasu. Všechna práva vyhlazena.