Komentáře

Nákup Photoshopu je eticky špatná volba, raději ho stáhněte

27. 06. 2014 | 12 komentářů
Sdílet na Facebooku Tweet

Provokativní článek, který otvírá diskusi v otázce, kdo je na Internetu pijavice a kdo v právu. Redakce Pirátských listů uvítá další příspěvky na toto téma, posílat je můžete na listy@pirati.cz

Adobe-Leech

Společnosti jako Adobe, které vytvářejí licencované kreativní programy, za než si účtují poplatky, se považují za prodejce zboží na trhu a ty, kteří za něj neplatí, vidí jako zloděje. Ale kreativita není tržním statkem, patří všem. Místo kooperativního podílení se na jejím rozvoji na ní tak Adobe a podobné firmy spíše parazitují.

Teď ode mě pravděpodobně očekáváte srdcervoucí projev plný hipízáckého rozvášnění ve stylu: ,,Informace musí být přístupné všem, kámo! Všechno, co vytvoříme, bychom měli mezi sebou sdílet, protože by to bylo krutý!“ I když je tohle všechno pravda, pravděpodobně jste to už někdy slyšeli a obrátili oči v sloup. Pojďme se tedy na věc podívat z více realistické perspektivy.

Ze svého pohledu prodává Adobe svůj produkt na trhu (Adobe zde samozřejmě reprezentuje jen příklad, za který si můžete dosadit jakoukoli jinou společnost vyvíjející zpoplatněný kreativní software). Jejich program Photoshop je nástroj, pomocí kterého lze upravovat a přetvářet obrazové soubory miliony různými způsoby. Je ohromně užitečný pokud navrhujete knižní přebal, vytváříte vizuální efekty do filmu, budujete webové stránky, děláte grafiku do videohry, tisknete firemní vizitky, měníte fotku krásné ženy na příšeru, která vypadá jako mimozemšťan s nepochopitelně úzkými boky a směšně lesklou kůží, tak aby naplnila absurdní normy, jež platí ve světě módních reklam nebo pro stovky tisíc dalších kreativních činností, které vám potenciálně mohou vydělat hromadu peněz.

Právě z toho důvodu, že v určitých případech může nastat možnost si prací ve Photoshopu vydělat slušné peníze se Adobe domnívá, že je plně opodstatněné tento program opatřit velmi drahou cenovkou. A tak sedí jako rozmazlené štěně a dychtivě čeká na svou odměnu. Pokud použijete Photoshop bez placení, bude Adobe vrčet, štěkat a vyčůrá se vám na podlahu. Jinými slovy – bude lobbovat u vlád, aby přijaly zákony, které vás označí za zloděje a darebáka.

Odhlédneme-li od faktu, že Adobe se pokouší prodat přístup k nekonečně reprodukovatelnému produktu, tedy soustavě jedniček a nul, jež tvoří Photoshop, stejně jako od toho, že je tato společnost opravdu zlý, velmi zlý pejsek, který musí okamžitě zalézt do přepravní klece, je její úhel pohledu alespoň vnitřně soudržný. V Adobe pevně věří, že prodávají produkt, na kterém velmi usilovně pracovali. Pokud si ho obstaráte, aniž byste za něj předtím zaplatili, pak kradete. Při jejich pohledu na situaci a světonázoru to dává smysl.

Nikdy jsem netušil, že máme nějakého krále. Vždycky jsem si myslel, že jsme autonomní kolektiv. V tom spočívá můj problém s Adobe.

Řekněme, že místo používání licencovaných produktů jako je Photoshop, Maya a Windows vytvořím projekt, který bude postaven na volně šiřitelném softwaru typu GIMP, Blender nebo Linux. Následně mi tento projekt vynese solidní obnos peněz. V tuto chvíli jsem nezaplatil ani cent nadacím a dobrovolníkům, kteří zajistili zdárný vývoj GIMPu, Blenderu nebo Linuxu. To bych ale přece měl. Nebo snad ne?

Tvůrci svoboného software neberou jako svou úlohu prodej produktu na trhu, ale přispívání k nástrojovému vybavení veřejnosti. Nabízejí svou práci zadarmo a k neomezenému využití komukoli, kdo bude chtít a dělají tak svět lepším místem. Eticky vzato – pokud bych měl profitovat z jejich práce, měl bych svůj výdělek rozmnožit a pak jim ho náležitě vrátit.

Proto jsem finančně přispěl na neziskové projekty jako jsou Apache nebo Wikimedia a taktéž využívám Flattr a Gittip. Chci totiž podpořit určité open source programátory díky jejichž práci jsem si nějaký ten obnos vydělal. V ideálním případě vám tedy doporučuji stanovit si při startu nového kreativně zaměřeného projektu procentuální hodnotu z výdělku, kterou se zavážete odevzdat všem volně šiřitelným zdrojům, jež využijete. To je můj pohled na věc, mé etické stanovisko.

Vidím to tak, že v Adobe po mě chtějí, abych jim vyklopil část svého výdělku ještě předtím, než ho vůbec získám.

To je podle mě jednoduše neuctivé. Firma Adobe věří, že je tak vysoko postavená, mocná a zatraceně důležitá, že může sebe sama klást nad ostatní organizace s volnou licencí a požadovat, abychom jí platili poplatky. Bez ohledu na to, zda jsme toho vůbec schopní. Bez ohledu na to, jakou část z jejich práce skutečně využijeme pro svůj profit a bez jakéhokoli smyslu pro společenskou zodpovědnost. Adobe narušuje práva občanské veřejnosti. Pokouší se z ní vytěžit co nejvíc, aniž by jí cokoliv vrátilo nazpět. Kdopak je zloděj teď, Adobe?

Přijímat požadavky Adobe na placení jejich programů je neetické, protože je vůbec nezajímá, kdo má kolik peněz, nebo jak stabilní je přísun finančních prostředků do commons - do společných nástrojů, a takový přístup je v každém případě nezdravý.

Teď byste mohli namítnout: ,,Ale no tak Zachary, přece tady nemůžeš vnucovat své etické a názorové postoje! Nehraješ přece stejnou hru jako Adobe!“ Načež odvětím: ,,Ale ano, hraju.“ A dostane se mi odpovědi: ,,Ne Zacu, oni jsou na trhu, stejně jako ty, tak to v dnešním světě chodí!“ Odpovím: ,,To říká kdo?“ Netvrdili jste právě, že nemohu vnucovat Adobe svou etiku? Tak proč mohou oni vnucovat svou etiku mně? Na to mi řeknete: ,,Všichni ostatní vidí svět takhle, tvoje etika je hloupá a ty prostě jen nechceš za věci platit.“ A v tomto bodě bude konverzace přerušena zvukem, který ohlásí, že můj torrentový klient právě stáhl plnou verzi Photoshopu, bez toho aby ode mě Adobe získalo jediný cent.

Když se dva diametrálně odlišné etické postoje postaví proti sobě ani jeden z nich nemůže být objektivně správný. Je to etika, ne fyzika. Není možné podívat se do mikroskopu a odhalit správné a špatné částice. Z historické perspektivy přináleží vítězná etická stanoviska vždy té straně, která je právě u moci.

A tu moc právě teď mají piráti. Protože máme torrenty, umíme cracknout DRM a dokážeme zašifrovat náš provoz tak, abychom si zajistili hodnověrné popření. A proto to bude toto etické stanovisko, které přežije do budoucnosti. Už proto, že nás nikdo nedokáže zastavit.

Etika je tu trochu složitější než: “lulz we pwn3d ur shit 4 free,” protože lidské bytosti nejsou ve skutečnosti tak sociopatické. Sdílíme soubory a jsme velmi šťastní, pokud můžeme sdílet i peníze tak, aby to dávalo smysl. Tento způsob se neshoduje s arogantní tržní logikou typu: ,,Zaplať hned a neprofituj třeba nikdy.“ Jedná se o logiku veřejného blaha, kdy se lidí zajímají o vzájemné vztahy a spolupracují, tak aby dosáhli vzájemného prospěchu.

Pokud nechcete, stejně jako Adobe, hrát tuhle hru, můžete se bez obav nechat roznést na kopytech trhu. Protože nechat se roznést je správná volba.

Zdroj: http://falkvinge.net/2014/06/22/why-buying-photoshop-instead-of-pirating-it-is-ethically-wrong/

Sdílet na Facebooku Tweet

Autor: Zacqary Adam Xeper, přeložil Lukáš Žegklitz

Štítky: #Adobe #copyright #kopírovací monopol #Piráti #sdílení #torrent

Zobrazit diskusi
Facebook Pirátské listy Twitter Pirátské listy Redakce Pirátských listů Česká pirátská strana
Redakce | Kontakt | Piráti | Facebook | Twitter | RSS články | RSS aktuality

Copyleft Pirátské listy. Publikování nebo další šíření obsahu serveru Pirátské listy je umožněno i bez písemného souhlasu. Všechna práva vyhlazena.