Kauzy

Hnutí ANO: Jsme politici, odkládáme

16. 06. 2014 | 23 komentářů
Sdílet na Facebooku Tweet

Hnutí ANO hraje o svou čest a důvěryhodnost. Řada lidí, kteří Andreje Babiše dvakrát nemusí s jistou úlevou a radostí sledovala jeho kroky. Počítal jsem se mezi ně, říkal jsem si, OK, sice bude zelená nafta, s biopalivovým tunelem nikdo nic neudělá a média pod kontrolou ministra financí jsou problém, ale ve všech oblastech, které se přímo nedotýkají byznysu pana vícepremiéra, bude ANO nejslušnější koaliční stranou, podpoří reálné protikorupční zákony a třeba bude o fous líp.

ANO

Důvod k optimismu mi dodaly i první personální kroky hnutí ANO. Hana Marvanová, Lukáš Wagenknecht, Vladimír Franz, ti všichni mají dobré jméno, jsou nezávislí a rozhodně nemusí skákat jak jejich nadřízení pískají. První půlrok působení ministrů ANO by se navíc dal charakterizovat slovy "čerstvý vítr". Zlepšilo se dodržování zákona o svobodném přístupu k informacím, audity měly výsledky, Andreji Babišovi se přinejmenším dařilo vytvářet dojem, že se věci hýbou kupředu.

Dnes ovšem dostala důvěra a kredit, který si hnutí ANO vybudovalo během prvních měsíců svého působení zásadní ránu. Zákon o registru smluv, jinak nazývaný "Nejkrásnější zákon", který by dostal všechny smlouvy veřejných institucí na Internet se odkládá.

Nyní si připomeňme co přesně podepsali Andrej Babiš, Věra Jourová, Helena Válková, Antonín Faltýnek, Richard Brabec, Martin Stropnický, Ivan Pilný a 91 % poslaneckého klubu hnutí ANO:

Podpořím zákon, který:

  1. Podmíní účinnost všech smluv, které bude uzavírat stát, územní samosprávný celek a další veřejné instituce (např. státní podniky či obchodní společnosti ovládané státem) jejich zveřejněním na internetu,
  2. Zřídí centrální registr smluv, který bude přístupný veřejnosti a bude obsahovat texty smluv a metadata ve strojově zpracovatelném formátu, s výjimkou informací chráněných zákonem č. 106/1999 Sb. a zákonem č. 137/2006 Sb. (např. osobní údaje, obchodní tajemství).

Po volbách se ovšem situace změnila

"Abychom smlouvu dovedli k účinnosti až poté, co je zveřejněna, to je hodně tvrdý bič," říká Věra Jourová

Ivan Pilný, místopředseda poslaneckého klubu ANO píše: "Podepsal jsem princip zveřejňování, nikoli návrh nedomyšleného a špatně připraveného zákona. Jsem zvyklý se chovat profesionálně a požaduji jen, aby zákony odhlasované sněmovnou nepůsobily více škody než užitku." (srovnejte s tím, co podepsal)

"Neumím si představit, že budeme zveřejňovat třeba smlouvy na nákup surovin Budějovického Budvaru, který je vlastněn státem, a tím bychom ho v podstatě poškodili z hlediska konkurenceschopnosti," tvrdí šéf poslanců ANO Jaroslav Faltýnek (Tyto smlouvy přitom Budvar musí zveřejňovat už dnes, pokud si je někdo vyžádá na základě zákona o svobodném přístupu k informacím).

Čtyři Poslanci ANO potopili zákon ve výboru pro veřejnou správu, i když ho sami navrhli:

No a aby zdržovací taktiku dotáhli k dokonalosti, navrhují nyní ministři ANO, začít psát zákon znovu a odložit ho tak cca o rok.

Apeluji tímto na vedení i řadové poslance hnutí ANO. Podle toho jak se zachováte v této otázce vás budou vnímat lidé, kteří se o politiku zajímají, lidé z neziskového sektoru, politici malých stran, kteří vás dosud považovali za důvěryhodnějšího partnera než ODS nebo ČSSD a všichni, komu záleží na dodržování předvolebních slibů. Kredit, který promrháte, když pošlete Nejkrásnější zákon k ledu, už nikdy nezískáte zpět.

Autor je člen Pirátské strany, Od února 2013 do července 2013 působil jako koordinátor dobrovolníků Rekonstrukce státu

Aktualizace 17. 6. 2014 17:08: Hnutí ANO článek Hospodářských novin obratem dementovalo (http://www.anobudelip.cz/cs/o-nas/aktuality/tiskove-zpravy/ministryne-jourova-registr-smluv-podporuji-17029.shtml ) Budu tedy doufat, že to byl pouze komunikační šum a návrh se do vlády vracet nebude. Každopádně ostražitost je na místě. Pokud na HN skutečně vyšla kachna, tak se Hnutí ANO omlouvám. Mikuláš Ferjenčík

Sdílet na Facebooku Tweet

Autor: Mikuláš Ferjenčík

Štítky: #Hnutí ANO #registr smluv #smlouvy na Internetu

Zobrazit diskusi
Facebook Pirátské listy Twitter Pirátské listy Redakce Pirátských listů Česká pirátská strana
Redakce | Kontakt | Piráti | Facebook | Twitter | RSS články | RSS aktuality

Copyleft Pirátské listy. Publikování nebo další šíření obsahu serveru Pirátské listy je umožněno i bez písemného souhlasu. Všechna práva vyhlazena.