Komentáře

Návod, jak přežít Pirátskou stranu

11. 06. 2014 | 3 komentářů
Sdílet na Facebooku Tweet

Pirátskou stranu jsme založili, abychom získali politický vliv. Vytyčili jsme si, že prosadíme otevřené hospodaření státu, ochranu soukromí občanů, svobodné šíření informací a další základní hodnoty. Během nějakých 40 let měl být úkol splněn a strana by se rozpustila. Občas to ale spíš vypadá, že se toho nedočká, umře a komunita se navzájem požere. Proto jsem sepsal tenhle návod, jak zůstat jako člen v pohodě a Pirátskou stranu si užít.

Jak přežít Piráty

Děláme politiku

Naším cílem je prosadit v politice Pirátský program. Každý má svůj osobitý způsob, jak společného cíle dosahuje ve svém okolí. Používanými nástroji jsou politická jednání, zákony, projekty, kampaně, veřejné akce a aktivismus. Vnitřní organizace a byrokracie má jen pomocnou úlohu. Lidé nás podpoří, přijdou na naše akce a budou nám pomáhat jako dobrovolníci, jen pokud budou mít důvod. Politika je pro ně příležitost, jak zlepšit život. Pro nás je politika také společné sdílení úsilí a názorů, aktivní občanství, osobní výzva i zábava!

Předpokládám dobrou víru

K novým členům přistupuji zásadně vstřícně a pomáhám jim zorientovat se v komunitě. Předpokládám, že se další členové na politice nepodílí pro svůj prospěch, ale ze svého politického přesvědčení. Úplně stačí, když spolu jednáme přímo. Z toho však ještě nevyplývá, že je v pohodě chovat se jako buran. Vzájemná důvěra a respekt jsou základem dobrých vztahů v komunitě a otevřenost je utvrzuje.

Spolupracuj nebo udělej si sám

Do strany jsem vstoupil právě kvůli tomu, abych mohl spolupracovat s podobně smýšlejícími lidmi. Když se ti něco nelíbí, přispěj něčím, co se ti líbí. Převezmi iniciativu, dám dohromady šikovné lidi a pokud to má smysl, ostatní se přidají a pomůžou. Jedna realizovaná aktivita je někdy cennější než tucet nápadů. Neházím realizaci svých nápadů na funkcionáře.

Otevřenost 

Dávám ostatním lidem šanci se zapojit do toho, co dělám. Když dám ostatním šanci, sami se připojí k tomu, co je baví a zajímá. Nebojím se požádat o pomoc. Pokud mám o něčem pochybnosti, ptám se někoho dalšího na nezávislý názor. Vážím si toho, že lidé v naší komunitě mají jedinečné a rozmanité osobnosti, což soudržnost naší komunity zoceluje. Díky rozmanitosti a otevřenosti snáze obstojíme v konfrontaci s ostatními politickými proudy a zájmovými skupinami.

Funkce je zodpovědnost a mandát

Zvolení funkcionáři vedou stranu. Také oni jsou z velké části dobrovolníci a bez nich bychom nemohli fungovat. Proto si jich vážím, i když jsem je nevolil, nebo s jejich názory nesouhlasím. Dobrý funkcionář je pro mě ten, kdo vede a stmeluje tým, ocení přínos ostatních a dává prostor nejlepšímu řešení. Funkcionář ideálně neslovíčkaří, drží se ducha i litery pravidel, aby obstál v konfrontaci s Pirátským programem. Funkce je mandát k rozhodnutí, nikoliv argument pro špatné rozhodnutí.

Zákon dvou nohou

Pokud v nějaké konkrétní aktivitě nevidím smysl, prostě použiju své dvě nohy a jdu dělat něco jiného. Není to žádné drama. Možnost dělat, co člověka baví, dělá lidi šťastnými. Zůstal jsem ve skupině sám? Aha, tak existuje aspoň jeden člověk, který v projektu pokračuje. Píšu si ale poznámku, že před odchodem zkusím předat vše, co je třeba!

Nekrmit trolly

Pokud někdo začne trollit, určitě nepomůže, když k němu přidám nebo s ním budu diskutovat. Nejjednodušší je otravné trolly ignorovat, případně přenechat moderátorům. Někdy může být trolling i vtipný, ale neměl by přesahovat míru, kdy už ostatní obtěžuje.

Chyby jsou dovoleny, úspěchy oslavovány

Čím jsem aktivnější člen, tím více chyb se ode mě očekává! Nechceme žádnou kulturu kibiců. Často stačí omluva, pomoc s nápravou a jedeme dál. Každá chyba nás posouvá dál. Musíme také oslavovat úspěchy, drobná i velká vítězství v politice!

Konstruktivní řešení sporů

Ačkoliv základem dobrých vztahů je konsenus, každá spolupráce občas způsobuje spory. Spor nás může zničit, ale i dovést dál. Čekal bych, že si lidé mezi sebou konstruktivně vyřeší spory sami. Nejlepší je řešit všechny sporné záležitosti přímo s lidmi, kteří s tím mohou něco udělat. Pokud se nepodaří vyřešit spor dohodou, rozhodnou o něm k tomu pověřené orgány s konečnou platností. Samoúčelné spory, slovíčkaření a banality jsou stejně otravné jako trolling.

Neboj se dát si oraz

Každý z nás má rodinu, většina i práci a koníčky. Nikdo není stroj. Pokud cítím, že potřebuju pauzu, nebojím se přenechat místo někomu jinému. Střídačka není žádné selhání. Vyklizení pozice vytváří příležitost pro další aktivitu. Střídání aktivních lidí navíc brání rozvoji papalášských manýrů.

Tento dokument jsem sestavil zkopírováním osvědčených doporučení z jiných organizací různých komunit,  odkud se rekrutují členové Pirátů. Také jsem do něho sepsal vlastní doporučení, která se mi po pěti letech osvědčila. Není to žádný předpis, ani etický kodex a nikoho nezavazuje. Budu rád, když napíšete vlastní text, jak chápete naši komunitu.

Zdroje:
http://cs.wikipedia.org/wiki/Do_it_yourself
http://en.wikipedia.org/wiki/Wikipedia:Five_pillars
https://launchpad.net/codeofconduct/1.0.1
http://www.ubuntu.com/about/about-ubuntu/conduct
https://www.python.org/community/diversity
http://chej.org/assistance/organizing/10-rules-of-community-organizing/
http://cs.falkvinge.net/2013/02/14/swarmwise-takticka-prirucka-jak-zmenit-svet-kapitola-prvni/
http://cs.falkvinge.net/2013/05/01/swarmwise-takticka-prirucka-jak-zmenit-svet-kapitola-ctvrta/ 

Sdílet na Facebooku Tweet

Autor: Jakub Michálek

Štítky: #organizace #Piráti #strana

Zobrazit diskusi
Facebook Pirátské listy Twitter Pirátské listy Redakce Pirátských listů Česká pirátská strana
Redakce | Kontakt | Piráti | Facebook | Twitter | RSS články | RSS aktuality

Copyleft Pirátské listy. Publikování nebo další šíření obsahu serveru Pirátské listy je umožněno i bez písemného souhlasu. Všechna práva vyhlazena.