Aktuality

NSA sbírá denně miliony fotek za účelem rozpoznávání obličejů

01. 06. 2014
Sdílet na Facebooku Tweet

Americká Národní bezpečnostní agentura (NSA) sbírá na internetu po celém světě obrovské množství fotografií za účelem identifikace osob podle obličeje. Toto je poslední zpráva vyplývající z tajných dokumentů předaných Snowdenem novinářům.

Face Detection

Za poslední 4 roky došlo k výraznému nárůstu technologických možností tajných služeb v oblasti rozeznávání rysů obličeje. Tajné dokumenty vynesené v roce 2011 Snowdenem ukazují zájem tajných služeb k využití fotografií z emailů, zpráv, sociálních služeb, videokonferencí a další komunikace. Zaměstnanci agentury věří, že toto přispěje k identifikaci cílů po celém světě.

Z milionů fotografií nashromážděných denně tajnou službou je zhruba 55 000 v dostatečné kvalitě, aby byla na jejich základě možná identifikace konkrétních osob. K původnímu zaměření agentury na psané a mluvené slovo se tak přidává identifikace na základě obrysů obličeje, otisků prstů, atd. Americké právo neposkytuje v této oblasti žádnou ochranu.

Program NSA na identifikaci jedinců pomocí rysů obličeje se jmenuje "Tundra Freeze". Ačkoliv není podle uniklých dokumentů vždy přesný, jedná se výkonný nástroj.

Ochránci lidských práv i další kritici jsou znepokojeni tímto způsobem využití technologií, které může výrazně narušovat právo na soukromí. Ve stejném duchu se vyjadřuje i Pirátská strana, která dlouhodobě protestuje proti narůstajícímu počtu kamer v ulicích měst nebo proti evropskému programu Indect, který má propojit sledovací systémy a zvýšit tak úroveň šmírování.

Zdroj: www.nytimes.com

Sdílet na Facebooku Tweet

Autor: Aleš Sůra, ales.sura(at)pirati.cz

Štítky: #Indect #NSA #právo #sledování #Snowden #šmírování #Tundra Freeze

Facebook Pirátské listy Twitter Pirátské listy Redakce Pirátských listů Česká pirátská strana
Redakce | Kontakt | Piráti | Facebook | Twitter | RSS články | RSS aktuality

Copyleft Pirátské listy. Publikování nebo další šíření obsahu serveru Pirátské listy je umožněno i bez písemného souhlasu. Všechna práva vyhlazena.