Archiv

Seriál o copyrightu 9. díl: Bezminová zóna

02. 06. 2014
Sdílet na Facebooku Tweet

Po představení volné tvorby, kterému jsme se věnovali v minulém čísle, se zaměříme na oblasti, kde kopírovací monopol neexistuje vůbec. Nikdo nemá monopol na módní doplňky. Nikdo nemluví o ženách, které si doma šijí na šicích strojích jako o zlodějkách. Dokonce i velká většina vědy funguje bez monopolu.

Copyright free

Dílem podle kopírovacího zákona (mylně nazývaného zákon autorský) není zejména námět díla sám o sobě, denní zpráva nebo jiný údaj sám o sobě, myšlenka, postup, princip, metoda, objev, vědecká teorie, matematický a obdobný vzorec, statistický graf a podobný předmět sám o sobě.

Klasickým příkladem jsou tedy třeba recepty. S velkou dávkou obrazotvornosti může autor receptu požadovat změny textu (pokud je jeho recept napsán literárně unikátně), ale samotný postup vaření a ingredience může každý kopírovat a sdílet, jak uzná za vhodné. Podle logiky nahrávacích společností by domácí vaření bylo porušování "kuchařských práv". Samozřejmě, že  restaurace by nejraději zakázaly lidem vařit doma, aby vydělaly více peněz. Ale vydávat tento nespravedlivý monopol za "ochranu kuchařských práv" a stavět zájmy restaurací a kuchařů nad svobodu každého člověka ještě naštěstí nikoho nenapadlo. Když má každý možnost uvařit jídlo, které vymyslel kuchař profesionál, výsledek není ten, že kuchaři umřou hlady, ale že si všichni pochutnají. A tak to funguje i u jiných profesí z "bezminové zóny".

Kapitolou sama pro sebe je věda. Na přírodní zákonitosti se kopírovací monopol také nevztahuje. Stavitelé jaderných elektráren díky tomu nemusí platit výpalné dědicům Alberta Einsteina za E = mc². Na druhou stranu z monopolů na vědecké články se stal výnosný byznys a plody vědecké práce ze státních univerzit přinášejí zisky soukromým nakladatelstvím. Veřejné vysoké školy musí za články vlastních vědců platit hned třikrát: Jednak platí vědce, který článek píše, jednak platí recenzenty, kteří ho schvalují a nakonec platí za přístup do vědecké databáze.

Kopírovací monopol se také přirozeně nevztahuje na úřední díla. Se zákony, vyhláškami, úředními rozhodnutími a dalšími výtvory úřadů tedy můžete nakládat podle libosti. Úsměvné je, že úřady si navzdory těmto pravidlům značku kopírovacího monopolu na své weby umisťují. Ministerstvo kultury si ji dokonce dalo přímo do loga.

Řada zákonů přitom úřadům ukládá, aby  určité informace zveřejňovala. Úřady zákon obcházejí tím, že web nechají udělat soukromou firmu a samy se pod ni podepíší, Tato praxe ukazuje, jak hluboko se "céčko v kroužku" zavrtalo do naší kultury. Objevuje se už i tam, kde přímo ze zákona nemá co dělat. Nejabsurdnějším příkladem  monopolu na úřední dílo jsou stránky prezidenta republiky www.hrad.cz, kde je v patičce majitel monopolu označen:  "(c) 2014 Pražský hrad."

Jedním  z nejdynamičtěji se rozvíjejících odvětví, ve kterém je potřeba  tvořivost, je móda. Právě absence kopírovacího monopolu je jedním z  důvodů zběsilého tempa inovací v módním průmyslu. Návrháři musí vymyslet  nový model dříve, než ho konkurence zkopíruje. Na druhou stranu mají k  dispozici módní doplňky z celé lidské historie a mohou kopírovat jak  konkurenci, tak sami sebe. Právě toto odvětví dokazuje, že kopírování  kreativitu nezabíjí, ale probouzí.

Pirátský seriál se tímto pokračováním přiblížil ke svému závěru. V průběhu roku jsme prošli historii kopírovacího monopolu i jeho postupné bobtnání, poslední úspěchy lobbistů, i případy, kdy odpor veřejnosti zafungoval. Příště nás čeká poslední díl. V něm nastíníme možné cesty dalšího vývoje do budoucna.

Článek původně vyšel v časopisu Extra PC.

Sdílet na Facebooku Tweet

Autor: Mikuláš Ferjenčík, Jakub Michálek

Štítky: #copyright #historie #kopírovací monopol #volná tvorba

Facebook Pirátské listy Twitter Pirátské listy Redakce Pirátských listů Česká pirátská strana
Redakce | Kontakt | Piráti | Facebook | Twitter | RSS články | RSS aktuality

Copyleft Pirátské listy. Publikování nebo další šíření obsahu serveru Pirátské listy je umožněno i bez písemného souhlasu. Všechna práva vyhlazena.