Archiv

Seriál o copyrightu 8. díl: Volná tvorba

31. 05. 2014
Sdílet na Facebooku Tweet

V předchozím díle jsme psali o úspěších lobbistů. Stále ještě ovšem existuje část tvorby, jejíž užití kopírovací monopol neomezuje. Právě volné tvorbě se věnuje tento díl našeho seriálu.

CC-ilustracni-obrazek

Mimo dosah kopírovacího monopolu leží jednak úřední díla jako zákony a rozhodnutí soudů a dále díla, kde kopírovací monopol již vypršel. Autor nebo vydavatel také může vydat dílo pod licencí, která ho umožňuje lidem sdílet. Úřední dokumenty, volná díla a díla pod svobodnou licencí souhrnně nazýváme volná tvorba.

Copyleft

Copyleftové licence umožňují zbavit se kopírovacího monopolu (copyrightu). Ba co víc, obracejí největší sílu kopírovacího monopolu proti němu samému. Copyleftové licence nahrazují monopol sadou podmínek, které zaručí všeobecnou dostupnost díla a vyloučení kopírovacího monopolu.

Creative Commons

Licence Creative Commons (CC) vymyslel profesor práva Lawrence Lessig v roce 2001, když u Nejvyššího soudu USA bojoval proti proti prodloužení kopírovacího monopolu. Licence Creative Commons jsou jako skládačka:

  • BY uveďte autora
  • SA (=share-alike) sdílejte za stejných podmínek
  • ND (=no derivatives) neupravujte dílo
  • NC (=no commercial) zákaz komerčního použití

Pro použití stačí uvést značku ve tvaru „CC-BY-SA Jan Novák, 2011“. která říká, že dílo mohou lidé libovolně sdílet, pokud uvedou jméno autora a upravená díla budou šířit dál pod stejnou licencí. Licenci CC-BY-SA používá Wikipedie, flickr.com nebo třeba seriál Pioneer One.

Virová licence?

Licence CC-BY-SA je nejsvobodnější licence Creative Commons. Jednak umožňuje všem lidem dílo užívat a libovolně upravovat, ale také zároveň zajišťuje, že na odvozená díla se již kopírovací monopol nebude vztahovat. Pokud ve svém filmu použiju hudbu s copyleftovým prvkem Share-alike, tak musím film nechat šířit za stejných podmínek.

Proto zastánci kopírovacího monopolu hovoří o licencích s prvkem Share-alike jako o virových licencích. Jakmile totiž zahrnou do nového díla libovolně malý kousek díla pod copyleftem, musí změnit licenci u celého díla.

GNU GPL

V oblasti softwaru je nejznámější licence GNU GPL (Všeobecná veřejná licence projektu GNU). Licenci vymyslel Richard Stallman v roce 1989. Zaručuje uživatelům čtyři základní svobody: 

  • Svoboda program používat bez omezení,
  • Svoboda program studovat a upravovat, 
  • Svoboda rozšiřovat kopie programu, 
  • Svoboda program vylepšovat a sdílet s komunitou, aby z něj měl každý prospěch.

Před jejím vznikem měl každý program vlastní licenci a nebylo možné různé programy kombinovat, i když podmínky licencí byly v zásadě stejné. Vznik copyleftové licence GNU GPL byl základní podmínkou pro vznik komunity svobodného software (Linux, Firefox, OpenOffice). 

"Linux je rakovina, která se uchytí na veškerém intelektuálním vlastnictví, kterého se dotkne." Šéf Microsoftu Steve Ballmer o copyleftové licenci GNU GPL.

Podíl licence GNU GPL na svobodném software se dnes odhaduje na 60 %. Licence má několik verzí, dnes je aktuální verze 3. Vznik další verze byl vynucen tím, že Microsoft a jiné firmy hledaly způsoby, jak předchozí copyleftovou licenci obejít patenty a hardwarovými omezeními.

Copyleftové licence jsou způsobem, jak se kopírovacího monopolu zbavit právními prostředky. Projekty jako Wikipedia, Firefox a flickr.com potvrzují, že kvalitní díla mohou vznikat i bez kopírovacího monopolu. V příštím díle vstoupíme na úplně bezminovou zónu. Budeme se věnovat oblastem, kde kopírovací monopol neexistuje vůbec.

Sdílet na Facebooku Tweet

Autor: Mikuláš Ferjenčík, Jakub Michálek

Štítky: #copyleft #copyright #creative commons #GNU-GPL #historie #kopírovací monopol #seriál

Facebook Pirátské listy Twitter Pirátské listy Redakce Pirátských listů Česká pirátská strana
Redakce | Kontakt | Piráti | Facebook | Twitter | RSS články | RSS aktuality

Copyleft Pirátské listy. Publikování nebo další šíření obsahu serveru Pirátské listy je umožněno i bez písemného souhlasu. Všechna práva vyhlazena.