Archiv

Jak zatočit s kolektivními správci: každé rádio neznamená veřejnou produkci

09. 05. 2014
Sdílet na Facebooku Tweet

Měl váš zaměstnanec zapnuté rádio pro svou potřebu, ačkoliv jste mu to zakázali, a OSA, Intergram či OAZA teď po vás chce poplatek? Neplaťte! Ústavní soud se zastal živnostníků a potvrdil, že za hraní rádia pro zaměstnance, případně pro několik náhodných zákazníků není třeba platit. Přinášíme návod, jak nad kolektivními správci vyhrát!

Radio Set

Česká pirátská strana se dlouhodobě zastává všech, kdo mají problémy s OSA, Intergramem a jinými kolektivními správci kvůli provozování rádií. V nyní čerstvém rozhodnutí Ústavní soud výjimečně zasahoval ve sporu živnostníka s Ochrannou asociací zvukařů – autorů, o.s. (OAZA).

Ústavní soud kritizoval nejednotné rozhodování soudů a zdůraznil, že o sdělování veřejnosti rozhodně nejde, kdykoliv má někdo v práci rádio. Naopak je třeba prokázat všechny důležité skutečnosti: že rádio skutečně vysílání provozovalo, že kolektivní správce zastupuje autory, jejichž díla jsou vysílána a že bylo vysílání určeno veřejnosti.

Platit by měly pouze ty podniky, kde je vysílání sdělováno veřejnosti, tedy zpravidla za účelem zvýšení návštěvnosti v restauracích, televizních přenosů z barů apod. 

Lze tedy shrnout:

  • Poplatek platit nemusíte, pokud si zaměstnanec pouští své rádio pro osobní potřebu, potřebu dalších zaměstnanců nebo několika málo osob z řad veřejnosti, kteří provozovnu nenavštěvují kvůli hudbě a hudba nemá na návštěvnost zjevně vliv. To radí Česká pirátská strana ve své poradně, např. v roce 2013 takto pomohla starostovi obce, aby nemusel platit za televize v kanceláři úřadu. Není potřeba platit ani za hraní rádia ve služebních vozech. Soudní dvůr EU také rozhodl, že poplatek nemusí platit zubař, který hraje hudbu ve své ordinaci, neboť tato hudba nemá žádnou souvislost s návštěvností jeho ordinace. Ostatně připomeňme si, že za vysílání už jednou zaplatila rádiová stanice. Pokud tedy kolektivní správce přistihl některého vašeho zaměstnance, jak bez vašeho souhlasu poslouchá rádio a pokud hudba nemůže sloužit ke zvýšení návštěvnosti a hospodářskému prospěchu, sdělte kolektivnímu správci, že nejde o provozování vysílání a sdělování veřejnosti ve smyslu autorského zákona. V takovém případě poplatek platit nemusíte.
  • Naopak trvá vaše povinnost platit poplatek, pokud vaší provozovnu navštěvuje větší počet lidí najednou a hudba jim podstatně zpříjemňuje pobyt v ní a zvyšuje návštěvnost či jiným způsobem prospívá vašemu podnikání. Dejte si pozor, že v takovém případě musíte platit všem kolektivním správcům, kteří vybírají poplatky, nicméně nyní máte nově možnost požádat kolektivní správce, aby si zvolili společného zástupce, stačí novému vyžírkovi poslat dopis. Povinnost ošetřit autorská práva se tak bude týkat například restaurací, velkých nákupních center, čajoven a obchodů, kde vysílání veřejně hraje ke zpříjemnění atmosféry. Placení poplatků se můžete vyhnout pouze v případě, že uzavřete smlouvu se specializovaným rádiem jako je Jamendo.com nebo hrajete svobodnou hudbu; podrobnosti se dozvíte na stránce Pirátů o projektu Svobodná hudba

Nález Ústavního soudu sp.zn. II. ÚS 3076/13 dostupný zde

Pokud vám pomoc Pirátů pomohla, pomozte také nám a dejte nám svůj hlas v evropských a parlamentních volbách.

Pokud získáme podporu od voličů, slibujeme, že se zasadíme o to, aby byl copyright reformován s ohledem na potřeby moderní doby a aby kolektivní správci byli dobrovolnými sdruženími bez zvláštních zákonných pravomocí a aby nemohli šikanovat živnostníky. 

Autor tohoto článku neručí za rozhodnutí jiného soudu. Pokud se nicméně rozhodnete hrát v provozovně svobodnou hudbu, nabízíme vám bezplatné právní zastoupení renomovanou advokátní kanceláří hrazené z prostředků České pirátské strany.

Sdílet na Facebooku Tweet

Autor: Jakub Michálek

Štítky: #kolektivní správa #návod #ústavní soud

Zobrazit diskusi
Facebook Pirátské listy Twitter Pirátské listy Redakce Pirátských listů Česká pirátská strana
Redakce | Kontakt | Piráti | Facebook | Twitter | RSS články | RSS aktuality

Copyleft Pirátské listy. Publikování nebo další šíření obsahu serveru Pirátské listy je umožněno i bez písemného souhlasu. Všechna práva vyhlazena.