Archiv

Seriál o copyrightu 7. díl: Úspěchy lobbistů

06. 05. 2014 | 2 komentářů
Sdílet na Facebooku Tweet

Kolem roku 1710 začali nakladatelé poprvé tvrdit, že je třeba zavést monopol na kopírování knih, aby mohli vyplácet peníze autorům. Tím začala i tři století tvrdého lobbování za zákony, které by lidem zamezily ve sdílení informací a nakladatelům zajistily pravidelné, dlouhodobé a bezpracné zisky z monopolu

Prodluzovani_copyrightu

Ani dnes kopírovací zákony nevznikají standardní cestou. Není to tak, že by politická strana ve volebním programu deklarovala, že prodlouží kopírovací monopol,  postihne milionovými pokutami středoškoláky za to, že sdílí filmy na DC++, nebo uvalí na počítačové paměti zvláštní daň, kterou bude vybírat OSA. Kopírovací zákony vznikají jakoby mimochodem, mimo zájem mainstreamových médií i poslanců. Nahrávací průmysl však sleduje  kopírovací zákony  velmi pozorně a zaměstnává lobbyisty, aby měl na jejich podobu rozhodující vliv.

Zákony, které vznikají v ústraní

Jen málo změn kopírovacích zákonů vzniklo v reakci na poptávku veřejnosti. (Pokud ano, tak jde většinou o rušení těch největších excesů, jako je povinnost kapely hrající vlastní písně informovat OSA dva týdny dopředu o svém playlistu.) Většina změn vylobboval nahrávací průmysl, OSA a další lobbystické skupiny. Ty se navíc při každé příležitosti snaží již zrušené nesmysly do kopírovacího zákona vrátit vrátit. Podobně se i s narůstajícím počtem lidí, kteří na Internetu sdílí data, zvyšují horní hranice trestů. Zatímco dříve mohli člověka za sdílení zavřít jen na půl roku, dnes mu hrozí až osmileté vězení. Zákony se tak čím dál více vzdalují od reality. 

Nepříznivě se zatím vyvíjí i soudní proces s The Pirate Bay (TPB) – nejslavnějším sdílecím serverem na světě. Provozovatelé serveru už prohráli i odvolání a hrozí tedy, že bude možné zakázat i internetové stránky, které neobsahují samotné soubory, ale jen odkazy, které je umožňují získat (v případě TPB odkazy na torrentové soubory). 

Klíčovým hráčem v lobbování kopírovacího zákona je Mezinárodní federace fonografického průmyslu (IFPI), která zastupuje nahrávací průmysl na globální úrovni. IFPI například celosvětově  prosazuje francouzský systém 3x a dost, který má vynutit kopírovací monopol na Internetu. Úřad HADOPI, který má pravomoc Piráty odstřihnout od Internetu, už obeslal třetinu francouzské populace. U soudu zatím skončilo jen 10 případů. 

Velký úspěch zaznamenala IFPI v České republice. Stačilo jí jednou se sejít s ministrem kultury Jiřím Besserem a vláda i poslanecká sněmovna schválily prodloužení kopírovacího monopolu na hudební nahrávky o 20 let. V EU tak padla blokační minorita a otevřela se cesta k celoevropskému prodloužení délky trvání monopolu. V předchozím stanovisku přitom samotné ministerstvo kultury konstatovalo, že návrh na prodloužení je jen výsledkem dlouholetého lobbování nahrávacího průmyslu. Zajímavý obrat za dva roky, že?

Veřejnost má šanci

V řadě případů však lobbisté tvrdě narazili. Poslední novela kopírovacího zákona ze srpna 2010 skončila naprostým fiaskem. V utajení připravovaný dokument poslal neznámý příznivec Pirátské straně a potom, co ho Piráti zveřejnili, smetl novelu odpor veřejnosti. Za pozornost stojí především stovky milionů korun, které se výběrčí organizace OSA a Dilia pokusily získat z rozpočtů knihoven a státních úřadů. 
Podobně narazil i pokus o zavedení cenzury Internetu. Tentokrát za blokování informací zřejmě lobbovaly české sázkové kanceláře, které chtěly zahraniční konkurenci zabránit ve vstupu  na „český Internet". Nezabrala ani tradiční taktika, kterou používá nahrávací průmysl – vždyť blokujeme i dětskou pornografii – a předkladatel Jan Farský  působil v televizní debatě, kde návrh obhajoval, politováníhodně. Čtrnáct tisíc podpisů elektronické petice sebraných během tří dnů a stovky emailů poslancům tak slavilo úspěch. 

Neslavně skončil i pokus prosadit mezinárodní obchodní dohodu ACTA, jejímž cílem bylo celosvětové zpřísnění vynucování takzvaného duševního vlastnictví. Pod obrovským tlakem ze strany veřejnosti ji smetl ze stolu Evropský parlament.

Ukazuje se  tak, že pokud se veřejnost za svobodné šíření informací postaví, politici si prolobbované návrhy  prostě schválit nedovolí.

Článek původně vyšel v časopisu Extra PC.

Sdílet na Facebooku Tweet

Autor: Mikuláš Ferjenčík, Jakub Michálek

Štítky: #ACTA #copyright #historie #IFPI #kopírovací monopol

Zobrazit diskusi
Facebook Pirátské listy Twitter Pirátské listy Redakce Pirátských listů Česká pirátská strana
Redakce | Kontakt | Piráti | Facebook | Twitter | RSS články | RSS aktuality

Copyleft Pirátské listy. Publikování nebo další šíření obsahu serveru Pirátské listy je umožněno i bez písemného souhlasu. Všechna práva vyhlazena.