Archiv

Pirátské listy vyplouvají

30. 04. 2014 | 4 komentářů
Sdílet na Facebooku Tweet

Pirátská strana dnes spustila svůj nový internetový zpravodajský portál www.piratskelisty.cz. Bude přinášet zprávy ze světa Internetu, Pirátských stran a věnovat se bude i vyznamným kauzám, které se dotýkají pirátské politiky, například mezinárodním smlouvám jako byla ACTA či dnes aktuální TTIP. Pirátské listy budou současně sloužit jako platforma pro polemiku a veřejnou diskusi v rámci komunity Pirátského hnutí.

Listy vyplouvají 2

"Jsem rád, že navazujeme na prvorepublikovou tradici, kdy bylo naprosto běžné, aby politické strany provozovaly vlastní média. Důležité je, že to děláme zcela otevřeně. Současně platí, že Pirátské listy nejsou podřízeny vedení Pirátské strany. Nebudeme hlásnou troubou stranických orgánů, ale otevíráme další diskusní platformu pro všechny Piráty, " říká ke spuštění Pirátských listů jejich šéfredaktor Mikuláš Ferjenčík.

Pirátské listy byly spuštěny díky projektu participativního rozpočtování, který členům Pirátské strany umožňuje přímo podpořit konkrétní projekty, které podle nich stojí za realizaci. Pirátské listy jako projekt oslovily 80 členů Pirátské strany, kteří jim svým hlasem věnovali startovací příspěvek 16 000 Kč, které umožní, aby byl šéfredaktor a koordinátor Pirátských listů první dva měsíce provozu placen. Dlouhodobě zkusíme Pirátské listy financovat z pravidelných dobrovolných příspěvků čtenářů.

Spuštění Pirátských listů ilustruje výhody svobodných licencí v praxi. Server Pirátské noviny, na který Pirátské listy částečně navazují, povoluje kopírování svých článků, což umožnilo databázi článků převzít (nutno podotknout, že podstatnou část z nich napsali stávající redaktoři Pirátských listů). To samé navíc může udělat kdokoli i s články Pirátských listů. Pokud se třeba části redakce nebude v budoucnu líbit směřování média, může se oddělit a začít znovu, ovšem včetně historie.

S výjimkou šéfredaktora bude redakce Pirátských listů dobrovolnická. Grafiku, redakční systém, web i hosting poskytli bezplatně členové a příznivci Pirátů. První měsíce plánujeme vydávat alespoň jeden článek denně, paralelně budeme publikovat proud novinek z pirátského světa v rámci sekce Aktuality.

Uvítáme články, podklady pro články, tipy na témata a další informace z Pirátského světa. Pište na listy@pirati.cz. Zapojit se můžete i do překladů, zdroje jejichž články převezmeme prakticky určitě, pokud dostaneme kvalitní překlad, jsou například: TorrentFreak, Pirate Times nebo Falkvinge.net.

Odkazy:
Twitter: https://twitter.com/Piratske_listy
Facebook: https://www.facebook.com/piratskelisty
RSS články: http://www.piratskelisty.cz/rss/clanky
RSS aktuality: http://www.piratskelisty.cz/rss/aktuality

Kontakt:
Šéfredaktor: Mikuláš Ferjenčík, mikulas.ferjencik@pirati.cz, +420 737 943 770

Sdílet na Facebooku Tweet

Autor: Mikuláš Ferjenčík

Štítky: #copyleft #Pirátské listy #redakce

Zobrazit diskusi
Facebook Pirátské listy Twitter Pirátské listy Redakce Pirátských listů Česká pirátská strana
Redakce | Kontakt | Piráti | Facebook | Twitter | RSS články | RSS aktuality

Copyleft Pirátské listy. Publikování nebo další šíření obsahu serveru Pirátské listy je umožněno i bez písemného souhlasu. Všechna práva vyhlazena.