Archiv

Maďarský náhubkový zákon na grilu EU

22. 02. 2011
Sdílet na Facebooku Tweet

Maďarsko loni přijalo značně kontroverzní zákon omezující svobodu tisku. Dokonce kvůli tomu proběhlo několik internetových solidárních akcí (Blackout). Nyní se zákon dostal k evropským institucím. Tématu se věnoval server monstersandcritics.com. Předběžná analýza Evropské unie o maďarském mediálním zákonu vyznívá pesimisticky.

hungaryprotests2
Kontroverzní maďarský mediální zákon už na první pohled nerespektuje standardy Evropské unie. Varoval v lednu vysoce postavený evropský úředník. 

Maďarská konzervativní vláda čelila návalu kritiky za to, že v předvečer převzetí předsednictví EU dne 1. ledna, schválila zákon přinášející zvýšené monitorování médií prosazený novým úřadem obsazeným provládními představiteli.

Ve svém vyjádření pro Evropskou parlamentní komisi pro občanské svobody, evropská komisařka pro digitální agendu Neelie Kroes řekla, že již kontaktovala úřady, aby „vyzdvihla specifické body ve kterých mediální zákon vypadá neuspokojivě.“

Návrh zákona byl oficiálně předán do Bruselu v pátek 14. ledna, ale představitelé Evropské komise už začali studovat verzi publikovanou dříve Úřadem vlády (skrze Hungarian official journal), řekla Kroes.

Opakujíc poznámky z minulého týdne, komisařka uvedla, že se obává „nedostatku omezujících kritérií“ v závazcích, která nutí všechna média včetně blogerů a internetových fór, aby byla oficiálně registrována a poskytovala „vyvážené informace.“

Komise také „pokračuje ve sledování sporných otázek kritérií pro nezávislost představitelů médií,“ naznačila Kroes.

Navíc zdůraznila, že použití maďarského zákona na média se sídlem v zahraničí „by mohlo vyvolat problém s direktivou evropských audiovizuálních mediálních služeb (EU's Audiovisual Media Services - AVMS), která vyhrazuje právo regulace mediálních firem zemi vzniku.

Nicméně, Kroes řekla, že „plně spoléhá“, že Maďarsko „zajistí plné uznání evropských hodnot v oblasti svobody médií a související legislativě EU stejně jako Evropské úmluvě o lidských právech.“

Maďarský premiér Viktor Orbán, který čelil otevřené kritice ze strany zákonodárců, když ve středu vystoupil na půdě Evropského parlamentu, aby prezentoval své předsednictví Evropské unie, již uvedl, že Maďarsko je připraveno upravit zákon pokud v něm komisí zpracovaná analýza objeví chyby.

Řekl ale také, že v takovém případě se bude muset komise zaměřit na mediální zákony i v ostatních zemích EU, které podle Orbána obsahují podobná ustanovení jako maďarský zákon.

Kroes přislíbila vytvoření připravovaného finálního posudku zákonitosti mediálního zákona „v plné objektivitě.“ Jako další ústupek maďarské citlivosti řekla, že komise vzala v úvahu začlenění direktivy AVMS v ostatních zemích EU a slíbila „vznesení stejných obav tam, kde to bude odůvodněné.“

Maďarsko nyní přislíbilo, že svůj mediální zákon změní. Evropský parlament na oplátku posunul termín, ve kterém o něm měl hlasovat.

Zdroj: http://www.monstersandcritics.com/news/europe/news/article_1612416.php/Preliminary-EU-analysis-on-Hungarian-media-law-is-negative  Sdílet na Facebooku Tweet

Autor: Přeložil Aleš Sůra

Facebook Pirátské listy Twitter Pirátské listy Redakce Pirátských listů Česká pirátská strana
Redakce | Kontakt | Piráti | Facebook | Twitter | RSS články | RSS aktuality

Copyleft Pirátské listy. Publikování nebo další šíření obsahu serveru Pirátské listy je umožněno i bez písemného souhlasu. Všechna práva vyhlazena.