Archiv

Pirátské dvanáctero: Program, který můžeme sdílet

07. 03. 2011
Sdílet na Facebooku Tweet

Současné kopírovací zákony bohužel sdílení programů zakazují. Program, který teď přijala Pirátská strana, ale může sdílet opravdu každý. Pirátské dvanáctero stručně shrnuje, o co Pirátům jde.

logo12
Dvanáct bodů, do nichž je program formulován, vysvětluje vliv moderních technologií na společnost a akcentuje schopnost Pirátů řešit problémy, se kterými si stávající staré struktury neví rady. Dosud byly vydány následující díly seriálu:
  1. Informační otevřenost – základ Pirátství
  2. Techno...? Technologie!
Příprava dvanáctera probíhala od srpna 2010 a celý dokument byl představen na zasedání republikového výboru v Ústí nad Labem. Zasedání bylo součást konference PIRATECON, kterou uspořádali ústečtí Piráti.

Pirátské dvanáctero se stalo základním programovým dokumentem, nikoliv ale dogmatem. Republikový výbor, který ho schválil, stanovil jasnou proceduru pro následující veřejnou diskusi a jeho další vylepšování. Za vzor si přitom vzal tvůrce Ústavy Spojených států, kteří před jejím hlasováním podrobně odůvodnili každý její odstavec v samostatném novinovém článku. Tak vzniklo celkem 85 Listů federalistů, které veřejnosti předložily argumenty, které změny obhajovaly. Dvanáctero bude podobným způsobem vysvětleno do krajských voleb v roce 2012. Před nimi o něm proběhne celostranické hlasování.

Diskuse o Pirátském dvanácteru se účastní například prezident Nadace svobodného softwaru Richard Stallman a současný stav dokumentu na telekonferenci v rámci Pirateconu pochválil. V čem se Pirátské dvanáctero liší od dosavadních programových dokumentů? Především nahrazuje chaos, který dosud rozmělňoval naše myšlenky a argumenty. Pirátská strana se na návrh Richarda Stallmana rozloučila s dosavadním slovníkem, který jí vnutily zákony přijaté pod vlivem lobbistů. Podle Stallmana si můžeme „sami určit, jaká slova použijeme a rozhodnutí vlády používat jazyk k zamlžování jsou závazná pro ni, nikoliv pro nás.“

Pirátské dvanáctero už nezná žádný „autorský zákon“, vždyť Piráti práva autorů měnit nechtějí (právo zveřejnit dílo a právo na to, aby autorství tvůrci nikdo neupíral), naopak mezi nimi mají řadu podporovatelů, kteří už mají zájmových skupin a strašení veřejnosti dost. Zákony už nesmí být šity na míru vlivovým skupinám a ve jménu jejich zisku omezovat svobodu jednotlivce. Zákony omezující kopírování se přirozeně týkají především kopírování a celé populace, nikoliv nakladatelů, vydavatelů, autorů, zpěváků, výrobců, nahrávacích společností a dalších zájmových skupin. Proto mluvíme stejně jako celý západní svět prostě o kopírovacích zákonech a kopírovacím monopolu.

Kromě lingvistických změn přišlo Pirátské dvanáctero s novým rozdělením témat, která byla rozřazena do částí Informační společnost (1-3), Otevřenost (4, 5), Internet (6,7) a Monopoly (8-11). Poslední bod pak zasazuje Pirátskou stranu do širšího kontextu, kterým je její komunita.  

Nejpodrobnější téma, nazvané Monopoly, navazuje na úvodní prohlášení programu pro volby do sněmovny v roce 2010. Tam se Piráti přihlásili k otevřenosti a rozmanitosti, která charakterizuje informační společnost a pro kterou znamenají nařízené monopoly nebezpečí. Tím se Piráti vyhranili proti nacionalizmu a komunismu, které usilují o společenskou totalitu. Jak řekl Jiří Kadeřávek, tyto ideologie byly poraženy a Piráti se nemusí vracet do bitev, ve kterých již zvítězili. Tyto ideologie patří minulosti, zatímco dalekohled kormidelníka míří dopředu.

Čím je Pirátské dvanáctero jedinečné? Především tím, že předkládá jednoznačný program, který má jasná východiska i důsledky. Přichází s politikou, kterou naše společnost již téměř nezná – obsahuje totiž myšlenky. V čase pragmatizmu, kalkulačkových škrtů a stranických programů, jimiž se rozumí rozplizlé, neurčité a nesourodé poznámky, přináší ideje a hodnoty.

Pirátské dvanáctero odráží realitu. Málokdo pochybuje o tom, že jsou k rozhodování nutné informace, že využití nových technologií přinese úspory, že Internet musí zůstat svobodným prostorem nebo že nemocní musí mít přístup i k přírodním lékům. Kopírovací zákony jsou omezení svobody, které většina veřejnosti odmítá, navzdory tlaku vládní a korporátní propagandy. Lidé prostě sdílí starým strukturám navzdory.

To be continued...

  Sdílet na Facebooku Tweet

Autor: Mikuláš Ferjenčík a Jakub Michálek

Facebook Pirátské listy Twitter Pirátské listy Redakce Pirátských listů Česká pirátská strana
Redakce | Kontakt | Piráti | Facebook | Twitter | RSS články | RSS aktuality

Copyleft Pirátské listy. Publikování nebo další šíření obsahu serveru Pirátské listy je umožněno i bez písemného souhlasu. Všechna práva vyhlazena.